דברים לעשות בעיר פנמה סיטי

פנמה היא מדינת האפשרויות הבלתי מוגבלות ובפוסט זה אמליץ על דברים כיפיים, מעניינים ומרחיבי אופקים לתייר לעשות בעיר פנמה סיטי, בפוסט הבא אדבר על דברים לעשות ולראות בפנמה בכלל, וואו איפה להתחיל?

אלון לוי הוא מדריך תיירים ישראלי בפנמה, מדריך בשפות אנגלית עברית וספרדית, אירופאים, אמריקאים וגם ישראלים, לעיון בטיולים המוצעים ראה סיורים

שדירת בלבואה, פנמה סיטי

 

פארק מטרופוליטנו

אזור יער גשם מתוייר הגובל בעיר פנמה קרוב מאד לקניון אלברוק הענק עם שבילים מסודרים מסומנים ונוחים, מצויין להליכה והרמוניה בחיק הטבע ביער הגשם, יש הבאים לעשות ג'וגינג ויש הבאים לצפות בצפורים וחיות, כמעט תמיד נראה שם אגוטים ולעיתים קואטימונדי או קופי שאגן טוקנים ותוכיים. בתחילה יש לשלם סכום סמלי ולהרשם במרכז המבקרים של הפארק שם גם יתנו לכם מפת שבילים. אני ממליץ על השביל למצפור המשקיף על האיזור והעיר מראש הגבעה, מומלץ לטיול בשעות הבוקר, במקום גם חוות פרפרים אקזוטיים.

טיול הליכה בשבילי היער בפארק מטרופוליטנו כלול בסיורים היומיים שאני מציע (צפרות) ויכול להיות משולב עם פעילויות נוספות.

 

מוזיאון המגוון הביולוגי של פנמה

ה  Biomuseo הידוע של פנמה של האדריכל פרנק גרי (המבנה היחיד שפרנק גרי עיצב באמריקה הלטינית עד כה) הוא אחד המקומות החביבים עלי בפנמה סיטי, המוזיאון נחנך באוקטובר 2014, וגגותיו הצבעוניים הזוויתיים נראים למרחוק, המוזיאון נמצא בתחילת טיילת אמדור המהממת לצד הכניסה לתעלה מהאוקיינוס השקט, ובמרפסת הקפטריה ניתן להנות מהבריזה ולהביט באוניות הנכנסות ויוצאות מתעלת פנמה.

המוזיאון מספר את סיפור שפע הטבע במדינה, ההיסטוריה הטבעית של פנמה כגשר בין דרום וצפון אמריקה, ותולדות התיישבות האדם מהתקופה הפרהקולומביאנית דרך התקופה הקולוניאלית לימינו אנו.

את המוזיאון מקיף גן בוטני יפה ורומנטי שהולך ומשתפר משנה לשנה עם צמחייה טרופית, הכניסה לגן מהטיילת חופשית.  כבר בעת כתיבת שורות אלו 2017 כשלוש שנים לאחר פתיחת המוזיאון כבר נרשמו בגן הבוטני 245 ! מיני פרפרים וכן בין ציפורי המקום ניתן לראות מספר מיני קוליברים (יונקי דבש).

למידע נוסף על המוזיאון (אתר באנגלית) http://www.biomuseopanama.org/en

 

קסקו אנטיגו

בביקור בפנמה סיטי אי אפשר לפספס את קסקו אנטיגו, העיר העתיקה של פנמה, הרחובות הקולוניאליים מזמינים את המבקר להתהלך ולגלות פארקים כנסיות ישנות מסעדות ובארים, אפשר להתהלך לאורך החומה הישנה וליהנות מנופי האוקיינוס השקט וגורדי השחקים של העיר החדשה, חיי הלילה במקום עשירים וכיפיים ובמיוחד בסופי שבוע רחובות העיר העתיקה מלאים בבליינים ובוהמיינים פנמנים ואחרים, מקום לראות ולהראות, קסקו הוא הגרעין של העיר המודרנית שאנו רואים כיום

 

מוזיאון התעלה בקסקו אנטיגו

זהו המוזיאון הרציני ביותר על תולדות תעלת פנמה, הניסיון הצרפתי והבנייה ע"י ארה"ב, התצוגות הן בספרדית אך ניתן לשכור מכשיר מדריך קולי באנגלית ב 3 דולר, המוזיאון ממוקם בקסקו אנטיגו בכיכר העצמאות, המוזיאון פתוח בימים שלישי עד ראשון (סגור בימי שני) בשעות 09:00 עד 17:00, הקופה נסגרת ב 16:30, עלות כניסה לתייר: 10 דולר, תייר גמלאי: 5 דולר.

מידע נוסף באתר המוזיאון (ספרדית בלבד) http://museodelcanal.com

 

 

טיילת סינטה קוסטרה

כיף בסינטה קוסטרה, כמו לתל אביב גם לפנמה סיטי יש טיילת לאורך שדירת בלבואה וקו החוף עם האוקיינוס השקט משולבת בשטחים ירוקים נרחבים אך ללא חוף רחצה, בסופי שבוע הטיילת מלאה באלפי פנמנים ותיירים ונחמד לטייל בה תמיד בשעות הבוקר הקרירות או אחר הצהריים המאוחרות.

 

תעלת פנמה!

העיר פנמה סיטי גובלת מדרום באוקיינוס השקט וממערב בתעלת פנמה, גולת הכותרת של רבים מהמבקרים בפנמה היא ביקור בתעלת פנמה, אחד מפלאי עולם, וכשאני אומר ביקור בתעלת פנמה אני מתכוון לביקור במרכז המבקרים של התעלה – הצמוד לתאי הציפה של מירפלורס, מרכז המבקרים נמצא מרחק נסיעה קצרה מהעיר, האטרקציה העיקרית היא צפייה בספינות הסוחר המועלות ומורדות בתוך תאי הציפה הענקיים (לא לוותר!), ביקור מודרך במרכז המבקרים של התעלה כלול בסיטי טור שאני מדריך.

 

 גבעת אנקון

גבעת אנקון היא גבעה מיוערת נישאה ובראשה מצפור נהדר על העיר פנמה, האוקיינוס והתעלה, הגבעה היא הנקודה הטבעית הגבוהה ביותר באזור מערב העיר, כמעט מאתיים מטר מעל פני הים והיא איזור טבע מוגן – שמורת טבע באמצע העיר בה (עם קצת מזל) ניתן לראות עצלנים, איגואנות, קופים ,ארמדילו ,טוקנים וכו' אפילו קבוצת איילים קטנה מתחבאת במעבה היער הזה, כיום כבר נמנעת העלייה לראש הגבעה עם רכב ולכן יש לחנות בתחתית הגבעה ולעלות ברגל, העלייה לראש הגבעה אורכת כחצי שעה בדרך לא תלולה מוצלת ביער, הביקור בגבעת אנקון כלול בסיטי טור שאני מדריך, בהתאם לרצון ויכולת ההליכה של המשתתפים.

 

פארק עומר

פארק עומר הוא הפארק הציבורי הירוק הגדול ביותר בעיר פנמה, הוא ממוקם באיזור מרכזי של העיר פנמה ומצוין לפעילות ספורטיבית ולמשפחות עם ילדים – יש בו מתקני שעשועים רבים ושבילים להליכה, אפשר לקנות שייק טרופי טבעי מהפרי המועדף עליכם (לפרי הבורוחו למשל יש תכונות בריאותיות מופלאות) ולטייל ברוב נחת בשבילי הפארק או לעשות פיקניק על הדשא, המקום כיפי ובטוח.

 

המטרו של פנמה

גאווה לאומית ותענוג אמיתי המשווה נופך עתידני לעיר פנמה המודרנית, המטרו הפועל על חשמל משפר את חייהם של מאות אלפי הנוסעים בפנמה, הקו הראשון של המטרו נחנך באפריל 2014 ומחבר בין סן-מיגליטו לתחנת אלברוק – לקניון ותחנת האוטובוס המרכזית, הקו השני יחנך ב 2019 ויחבר את שכונות מזרח וצפון העיר לקו הראשון, המטרו הוא בחלקו תת קרקעי ובחלקו מוגבה על עמודים, עלות המטרו 35 סנט (ב 2017) כאשר יש צורך בכרטיס מגנטי רב שימושי העולה כ3 דולר אך ניתן לבקש ממישהו שיעביר אתכם בכרטיס שלו ותשלמו לו ה 35 סנט, נסיעה נעימה.

 

טיילת אמדור (קאוזווי)

ארבעה איים מול העיר שחוברו להם יחדיו וחוברו לעיר בדרך שנסללה על הים, היום הטיילת המחודשת (2017) מרהיבה מתמיד לאורך הטיילת מספר מרינות ליאכטות וסירות דייג ספורטיבי ומבחר מסעדות, ניתן גם להשכיר אופניים אינדיבידואליות ומשפחתיות במספר מקומות לאורך הטיילת, הטיילת ממוקמת לצד הכניסה לתעלת פנמה וממנה נשקפים נופי האוקיינוס ועיר גורדי השחקים. בטיול בטיילת אמדור ניתן גם לשלב ביקור באי פונטה קולברה – מיקרו שמורת טבע ומרכז תצוגה צנוע של בעלי חיים ימיים בניהול מכון הסמיטסוניאן למחקרים טרופיים.

 

פנמה לה וייחה – חורבות העיר פנמה הראשונה

פנמה לה וייחה (פנמה הישנה) הוא השם שניתן לחורבות העיר הראשונה של פנמה שהייתה נקודת הישוב הספרדית הראשונה על שפת האוקיינוס השקט, מה קרה לה? פיראטים חשקו באוצרותיה וכבשו ובזזו אותה ב 1671, יותר מאלף ומאתיים פיראטים! במבצע הפיראטים הגדול בהיסטוריה, היום המקום הוא אחד מאתרי התיירות של העיר הטובל בפארק ירוק, ניתן לטפס במעלה המדרגות לראש מגדל הפעמון של הקתדרלה העתיקה ששרד (אל חשש – המדרגות חדשות והמגדל עבר שיפוץ וחיזוק) וכן לבקר במוזיאון האתר המחודש בכיכר הקתדרלה.

 

האי טבוגה

לפנמה סיטי עצמה אין חוף רחצה הולם, אחת האפשרויות לבילוי בחוף קרוב יחסית היא ביקור באי טבוגה שוכן במפרץ פנמה באוקיינוס השקט לא רחוק מהעיר, כ 45 דקות במעבורת,  באי יש כפר קטן ושליו השוכן מעל החוף, פנמנים ותיירים מבקרים בחוף בעיקר בסופי שבוע ליום רגוע על חוף הים ואוכלים באחת מהמסעדות באי, ניתן גם לקחת סיורי הליכה באי.

ישנן שתי חברות מעבורות הנוסעות לאי, לפרטים נוספים ראה http://www.taboga.panamanow.com/ferry/boats.html

 

קניון אלברוק

קניון אלברוק הוא אטרקציה לחובבי הקניות, זהו הקניון הגדול בפנמה ובמרכז אמריקה ובעלי כושר סיבולת גבוה לקניונים יוכלו להסתובב בו גם יום שלם, יש בו גם מלון למי שרוצה את הקניון בהישג יד…אז איפה עוד אפשר לעשות קניות בפנמה? בקסקו אנטיגו באבנידה סנטרל, ובשאר הקניונים בפנמה סיטי .

 

לצאת לבלות ב..

קזינו, קסקו אנטיגו, קייה אורוגוואי המתעוררים לחיים בערבי סוףהשבוע… ולא לשכוח לנסות את הבירה המקומית 🙂